Sunday, November 1, 2009

Binesi's Rate Growing Post

Page 60 question 7
The table shows the price of different-sized
packages of mixed nuts.
a) What is the unit price per 100 g for each package?


300/3=100 2.19/3=$0.73
500/5=100 3.09/5=$0.62
700/7=100 4.83/7=$0.69

b) Which package is the best buy? Explain your choice.
The 500g package costs the least per 100g.

Page 61 Question 11
Shannon buys 12 granola bars for $9.96.
a) Determine the price per bar. Give your answer in dollars and cents.
12/12=1 9.96/12=0.83
b) Explain whether your answer in part a)is a ratio or a rate.
It's a rate because we're comparing 2 things with different units of measurement

Definitions:
Ratio-a way to compare 2 quantities, sort of like a fraction but only sideways example: (a word ratio) pears to apples (a regular number ratio) 1:3
there are many ways to compare different numbers in a ratio (part to part to part, part to whole, etc.)
Rate- when you compare 2 things in different units. example: $12/per hour

Coin Math Question:
If there were 370 coins in the Canadian currency jar and they were evenly divided within 5 jars, what would be the rate of coins per jar?

370/5=74 74/per jar


Ingredients for Spaghetti Sauce:
1/2 lb ground beef
1 medium onion diced
1 celery finely sliced
1 clove garlic
14 oz can of tomatoes chopped
1/2 can of tomato paste
1 tsp parsley
1 1/2 tsp basil
1 tsp oregano
1 tsp sugar
1/2 tsp Worchestershire sauce
1/2 tsp seasoning salt
1 bay leaf

This Recipe serves 4 people

A)Rewrite the recipe so that it serves 10 people.
a)Multiply everything by 2.5,
1/2 lb ground beef-1 1/4 lb ground beef
1 medium onion diced-2 and 1/2 of diced onion
1 celery finely sliced-2 and 1/2 finely sliced celery
1 clove garlic-2 and 1/2 clove garlic
14 oz can of tomatoes chopped-35 oz can of tomatoes chopped
1/2 can of tomato paste-1 and 1/4 can of tomato paste
1 tsp parsley-2 and 1/2 tsp parsley
1 1/2 tsp basil-3 and 3/4 tsp basil
1 tsp oregano-2 and 1/2 tsp parsley
1 tsp sugar-2 and 1/2 tsp parsley
1/2 tsp Worchestershire sauce-1 and 1/4 tsp Worchestershire sauce
1/2 tsp seasoning salt-1 and 1/4 tsp seasoning salt
1 bay leaf-2 and 1/2 of bay leaf

B)Rewrite the recipe to feed 1 person.
b)I used just divided the original recipe by 4 to get my answer.
1/2 lb ground beef-1/8 lb ground beef
1 medium onion diced-1/4 diced onion
1 celery finely sliced-1/4 finely sliced celery
1 clove garlic-1/4 clove garlic
14 oz can of tomatoes chopped-3.5 oz can of chopped tomatoes
1/2 can of tomato paste-1/8 can of tomato paste
1 tsp parsley-1/4 tsp parsley
1 1/2 tsp basil-I couldn't get this one, this is the decimal I came up with (0.375)
1 tsp oregano-1/4 tsp oregano
1 tsp sugar-1/4 tsp sugar
1/2 tsp Worchestershire sauce-1/8 tsp Worchestershire sauce
1/2 tsp seasoning salt-1/8 tsp seasoning salt
1 bay leaf-1/4 of a bay leaf

1 comment:

×Jusŧıŋ£8-17× said...

goood job , you did a good job with the colours .

Statcounter

Lorem Ipsum

About This Blog

Calculator





powered by math calculator at calculator.net

Search This Blog

  © Blogger templates Psi by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP